Hoiame teid kursis büroo tegemiste, tehtud tööde ja valdkondlike uudistega. Riigihangete alaste uudistega kursis olemiseks kiika Riigihankeblogisse ja kuula Kadri Matteuse ja Mario Sõrme koostöös tehtavat taskuhäälingut Apple podcastis, Spotify's voi Soundcloud'is. 

Mõnikord ütleb tehtud töö sisu asemel nii paljutki juba portfellis olevate klientide nimekiri

Merily Rool: Hea IKT hanke läbiviimise saladused


IKT valdkonna hanked oma eripäradega on väga põnevad. Riigil on mitmed suured kompetentsikeskused, kus viiakse läbi heal tasemel IKT hankeid, kuid ka teised hankijad on aeg-ajalt sunnitud IKT hangete keerukasse maailma sukelduma, mistõttu on hea mõte IKT valdkonna hanke puhul läheneda korralikult läbimõeldud plaaniga.

IKT hangete puhul on väga mitmeid asju, mis võivad minna valesti, avaldades väga laiapõhjalist mõju riiklike teenuste kvaliteedile jne. IKT hangete puhul tuleb alati alustada sellest, millist probleemi lahendatakse, kuid sageli märkame, et hankijad alustavad hoopis küsimusest, kuidas hange läbi viia. See lähtepunkt ei ole hea seetõttu, et see johtub mõttest, mille kohaselt on hankijale juba väga täpselt teada, mida ja kuidas on vajalik saavutada. Kas see aga alati nii on? Julgen väita, et IKT valdkonnas see nii ei pruugi olla, sest IKT on looming.

Loe lisaks

Kliendiüritus ettevõtjATELE - riigihanked ja pakkujate vaheline koostöö


NB! Muudetud aeg! Kutsume teid 14.11.2024 kell 10:00-11:30 kliendiüritusele – riigihanked ja pakkujate vaheline koostöö

Riigihangete seadus võimaldab ettevõtjatel üksteise abil hangetes osaleda nt ühispakkumuste või alltöövõtja kaasamise teel. Üks ettevõtja saab nö laenata teise ettevõtte „vahendeid“ täitmaks hankes seatud kvalifitseerimistingimusi, kuid see õigus ei ole absoluutne ega piiramatu. Samuti saab hankeid ette võtta ühiselt, kuid ei tasu ära unustada, et ühispakkumuste esitamine võib endast kujutada ka keelatud koostööd konkurentsiseaduse mõttes.

Jagame väärtuslikku nõu koostöö lubatavuse ja vormistamise osas, sh millal on mõistlik teha koostööd ühispakkujatena või alltöövõtja vormis ning mida tähele panna kontserni siseste ettevõtete „vahendite“ laenamisel.

Asukoht: Advokaadibüroo Matteus kontor Maakri 30, Tallinn (Skyon) või Teamsis

Registreerimislink.


Loe lisaks

Riigihangete mõttekoja hooaja avaüritus

Neljapäeval (3.10), alustasime uut Riigihangete Mõttekoja hooaega avaüritusega meie uues kontoris Skyonis. Arutasime teise isiku vahenditele tuginemist ja sellega seotud õiguslikke ning praktilisi probleeme.

Mitmed meist jagasid põnevaid kogemusi ja huvitavaid kokkupuuteid sellega, kuidas pakkujad on tuginemisele lähenenud. Samuti püüdsime ühiselt leida lahendusi piiripealsetele olukordadele, rääkides asjadest nii, nagu need tegelikult on.
Loe lisaks

Bürooga liitus Merily Rool

Advokaadibüroo on selle inimesed, kes kannavad büroo väärtuseid, töötavad ühise eesmärgi nimel ja nõustavad selle kliente. Ehk kokkuvõttes tiim. Meid on nüüd tiimis kaks!
Loe lisaks

Who's Who Legal

🏆 Sügisel loetakse ikka tibusid ja Who's Who Legal avaldas reedel selle aasta tulemused Government 2024 kategoorias. Väga tänulik enda klientidele ja konkurentidele, et tunnustus ka seekord üles sai :)

"WWL: Government shines the spotlight on the leading lawyers around the world for public procurement matters."

Kogu nimekiri kajastab hästi Eesti riigihanke advokaatide paremikku: https://www.lexology.com/wwl/report/government/rankings?r=1892343

Mis on üldse advokaatide rankingud ja tunnustused nagu Who's Who Legal, Legal500 ja Chambers? Tegemist on advokaadibüroode reitinguagentuuridega, kes koguvad klientidelt ja turuosalistelt tagasisidet selle kohta, et kes on omas valdkonnas parimad advokaadid ja bürood. Kui Legal500 ja Chambers keskenduvad pigem büroode reitingutele (Legal500 siiski aina enam ka advokaatidele), siis Who's Who Legal on võtnud suuna hinnata vaid individuaalseid advokaate, mitte büroosid.
Loe lisaks

Julgeolekuriskide maandamisest riigihangetes

Kadri kirjutas ERRi arvamusloos julgeolekuriskide maandamisest riigihangetes Rahandusministeeriumi uue juhise valguses ning kokkuvõtlikult võib öelda, et riigihangete seadus, mis reguleerib nt elutähtsate teenuste osutamiseks vajalike soetuste tegemist, ei maini poole sõnagagi julgeolekukaalutlusi kui miskit, mis peaks olema tähtsam kui konkurentsi edendamine.

Võib-olla on viimane aeg prioriteedid ümber vaadata ning sõnastada julgeoleku kaitse kui oluline põhimõte samaväärse põhimõttena konkurentsi kaitse ja võrdse kohtlemise kõrval. Ma olen kindel, et kõik need ilusad põhimõtted saavad elada rahulikult koos ilma üksteist ohustamata.

Loe artiklit siit: https://www.err.ee/1609445882/kadri-matteus-julgeolekuriskide-maandamisest-riigihangetes
Loe lisaks

Riigihangete konverents 2024

Uus ärihooaeg on alanud ja riburada pidi hakkavad ka konverentsid uue hooga pihta.

6.11 on Addenda iga-aastane Riigihangete Konverents, kus teen seekord kohe päeva esimeses osas ülevaate Euroopa Kohtu viimase aasta olulisimatest lahenditest. Iga hankejurist peaks end nende lahenditega kursis hoidma ja kas pole mitte tore, kui keegi toob olulisima otse "lauale" :)

Kui soovitada ka teisi teemasid, siis Mario Sõrm võtab koos Kadri Härgineniga lahata väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse nüansse ja Mart Parind on lubanud polemiseerida pakkujate igihaljate murede üle. Konverentsi modereerib seekord TÜ professor Mari Ann Simovart.

Põnevaid teemasid on teisigi, seega registreeri end konverentsile ja näeme 6.11!
Loe lisaks

Asume nüüdsest Skyonis

Head kliendid ja koostööpartnerid - asume nüüd uues asukohas!

Alates juulikuust toimetame Skyoni hoones aadressil Maakri 30, Tallinn 10145.

Tule kohvile ja ajame juttu - vaade on ka täitsa tore :)







Loe lisaks

Riigihanke vahendite mõttekoda

Riigihangete mõttekoja hooaja lõpuüritus toimus 06.06.2024 imelises Bestwine stuudios, kus rääkisime seekord riigihanke vahenditest nagu raamlepingud ja dünaamiline hankesüsteem.

Nendes vahendites peitub hankijate jaoks olulisi ajalise kokkuhoiu kohti ja kõik tõdesime, et neid võiks aina rohkem ja nutikamalt kasutada.









Loe lisaks

Viisime läbi Eesti Panga hankeid














Toetasime Eesti Panka kaheksa olulise riigihanke läbiviimisel algusest lõpuni, tagades sujuva ja efektiivse protsessi. Hanked hõlmasid mitmesuguseid olulisi valdkondi: uued IT-arendused, piiriületusstatistika hindamine, reisiteenuste soetamine ja Finantsinspektsioonile värbamispartneri leidmine. Samuti parandasime Eesti Panga töökeskkonda, hankides audio-video seadmeid, ventilatsiooniseadmete hooldust ja nõupidamisruumide sisustust. Lepingute koguväärtus ületab 4,6 miljonit eurot.


Loe lisaks

Aitasime Viljandi linnal sõlmida lepingu, mis tagab Viljandi tänavate aastaringse hoolduse aastatel 2024-2028

Aitasime Viljandi linnal sõlmida lepingu, mis tagab Viljandi tänavate aastaringse hoolduse aastatel 2024-2028. Lepingu maksimaalne maksumus ületab 5 miljonit eurot.

Meie töö hõlmas kogu riigihanke protsessi, sealhulgas lepingu väljatöötamist viisil, mis suurendas konkurentsi võrreldes varasemate hangetega. Meie eesmärk oli jõuda efektiivselt ja sujuvalt lepinguni. Samuti tegime kõik vajalikud menetlustoimingud riigihangete registris.


Loe lisaks

Kadri ja Merily esinevad Riigihangete Trefil

Vahetult enne suve algust räägime Merily Rooliga kevadisel riigihangete suursündmusel Riigihangete Treffil dünaamilistest hankesüsteemidest ning selle erinevustest raamlepingust.

Avame ettekandes DHSi teoreetilise käsitluse, mida ilmestavad näited praktikast meilt ja mujalt Euroopast. Millised on DHSi eelised ja arengud ning mis probleemi DHS hankija jaoks lahendada võiks? Kas DHS on apetiitne ka pakkujatele ja kas DHSi kasutamisel on praktikas ilmnenud ka kitsaskohti.

Juba kümnendat aastat toimub Riigihangete Treff, kuhu kogunevad sajad valdkonna tuntumad tegijad! Kohal on Eesti suurimad hankijad ning tuntuimad hankespetsialistid.

Rohkem infot ja registreerumine: https://www.addenda.ee/riigihangete-treff2024
Loe lisaks

Strateegilisele hankimisele keskendunud mõttekoda

Märtsis toimus  strateegilise hankimise teemaline mõttekoda. Mõttekojal arutlesime kestliku riigihanke kuuest sambast – usaldusväärne, keskkonnahoidlik, sotsiaalselt vastutustundlik, innovatsiooni toetav, riigi julgeolekuriske vähendav ja mõistlik. Iga riigihange peaks täitma esimese ja viimase samba ning ruumi on omajagu ka ülejäänud väärtuste edendamiseks.
Loe lisaks

AirBnB kaasus Pealtnägijas















Kas elamumaal asuvat suvilat või maja (või tegelikult ka korterit) võib lühiajaliselt raha eest välja üürida? Eilne Pealtnägija kajastas ühe mu kliendi kaasust, kus Lääne-Harju vald on võtnud seisukoha, et ei või - selle jaoks peab maal olema ka ärimaa sihtotstarve.
Loe lisaks

Raamleping kaskaadmeetodil

Riigihanke jurist Merily Rool kirjutab Riigihankeblogis külalisautorina milliseid võimalusi on veel meile tuntud raamlepingu sisustamiseks?

Selle postituse fookuses on mitme pakkujaga raamleping, milles on hankelepingute sõlmimise tingimused fikseeritud kaskaadmeetodil. Nimelt on järjest enam kasutusele tulnud ka Eestis raamlepingud kaskaadmeetodil, millel on mitmeid eeliseid, kuid on ka erinevaid puudusi.

Head lugemist!

https://riigihankeblogi.com/2024/02/21/raamleping-kaskaadmeetodil/
Loe lisaks

Toimus hankelepingute muutmise teemaline mõttekoda

30.01 toimus järjekordne Riigihangete Mõttekoda, mille seekordseks fookusteemaks oli hankelepingute muutmine.

Milline hankija ei ole varem või hiljem olnud küsimuse ees, kas ja kuidas on võimalik hankelepingut muuta arvestades regulatiivseid piiranguid? Absoluutselt kõik! Seetõttu on küsimusi tihti rohkem kui vastuseid ning hea kui saab omavahel arutleda.

Arutasime viimase aja kohtulahendeid ning praktikat hankelepingu muutmise osas kojas osalevate asutuste vaatest. 
Loe lisaks

Oktoobris alustas riigihangete mõttekoda

Oktoobrikuus toimus esimene büroo hankijatest klientidele suunatud Riigihangete mõttekoda, mille keskmeks olid järgmised teemad:
·    Teise isiku näitajatele tuginemine;
·    Hankedokumentide terviklikkus - mida on tegelikult vaja ja palju hankija tehtavast tööst on kasutu või dubleerimine, sest seadus selle juba tagab;
·    Vastavustingimuste valik RHRis







Loe lisaks

Toimus esimene Riigihangete mõttekoda

Oktoobrikuus toimus esimene büroo klientidele suunatud Riigihangete mõttekoda, 

mille keskmeks olid järgmised teemad:

·         Teise isiku näitajatele tuginemine;

·         Hankedokumentide terviklikkus - mida on tegelikult vaja ja palju hankija tehtavast tööst on kasutu või dubleerimine, sest seadus selle juba tagab;

·         Vastavustingimuste valik RHRis

Loe lisaks

Kohtumenetlused muutuvas ajas: mis jääb ja mis muutub

Juhtisin 13.10.2023 Riigikohtu veetud Menetluskonverentsil halduskohtumenetluse paneeli ausa menetluse teemadel. Meie paneel süvenes ausa menetluse alustaladesse ja menetluse avalikkusele. Paneelis osalesid Riigikohtunikud Nele Siitam ja Julia Laffranque, Tallinna Ringkonnakohtu kohtunik ja TÜ haldusprotsessi õppejõud Villem Lapimaa ja Advokaadibüroo TGS partner Triin Kaurov.
Loe lisaks

Marit Piirisaar ja Kadri Matteus: probleemidest riigihangete korraldamisel

Riigihangete korraldamisel esineb struktuurseid probleeme, mis on ületatavad, kuid vajavad laiemat arutelu ja teadvustamist kõikide Eesti hankijate seas. Riigihankeõiguse reeglite rikkumine on ka põhjuseks, miks tuleb tihti struktuuritoetusi Euroopa Liidule tagasi maksta, kirjutavad Marit Piirisaar ja Kadri Matteus.

Loe lisaks

Riigihankemenetlused ja välisriigi toetus

Euroopa Komisjon hakkab riigihankemenetlustes kontrollima pakkujaid, kes on saanud kolmandatest riikidest toetusi. Küsitav on, kas määruse rakendumiseks vajalik kõrge hankelepingu eeldatav maksumus on ikka mõistlik, kirjutab Kadri Matteus.  
Loe lisaks

Võimalused Linnahalli rekonstrueerimiseks

Äripäev kirjutab, et Tallinna plaan leida Linnahallile kosilane on märgilise tähtsusega, sest sellest oleneb, kas kesklinna tulevase konverentsikeskuse juurest murtakse linn merele avatuks või ümbritsetakse Tallinn Paljassaarest Reidi teeni luksuskorterite ja hotellide müüriga. 
Loe lisaks

Riigiga sõlmitud lepingutega võib tekkida probleeme. Kas lepitus riigihanke vaidluses on võimalik või võimatu?

Ehitusettevõtjad ja teised riigiga hankelepinguid sõlminud ettevõtjad on täna tihti olukorras, kus kriisi eelselt või isegi kriisi ajal sõlmitud lepingute täitmine on osutunud keeruliseks. Probleeme on nii materjali ja tooraine kättesaadavuse kui ka rallivate hindadega, mis söövad ära ettevõtja planeeritud kasumi. Äärmisel juhul võib ettevõtjat oodata isegi pankrot, kui hankijaga muudatuste osas kokkuleppele ei saada. 

Loe lisaks